מה לעשות בלונדון? | 19 דברים מגניבים | עדכון 2021

6 בפברואר 2021

עודכן לאחרונה ב-16 באפריל, 2021

דף הבית » אנגליה » לונדון » מידע למטייל בלונדון » מה לעשות בלונדון? | 19 דברים מגניבים | עדכון 2021

עודכן לאחרונה ב-16 באפריל 2021

ניווט מהיר בפוסט מה לעשות בלונדון?

 1. לבקר במצודת לונדון
 2. להתרשם מגשר מצודת לונדון
 3. להבחין בגשר לונדון
 4. להתפעל ממגדל השארד
 5. לפנטז על חליפה בחנות החייטות Thresher & Glenn
 6. לצפות בדיון בבתי המשפט המלכותיים
 7. לטפס לראש קתדרלת סט. פול
 8. להיכנס לסיטי דרך מחסום טמפל
 9. לשתות בירה בפאבים לונדונים שלא נס ליחם
 10. להכיר את ההשראה לעוגת החתונה הראשונה בכנסיית סנט ברייד
 11. לעשות סיבוב ברויאל אקסצ'יינג (הבורסה המלכותית)
 12. להיזכר בימי הפאר של העיתונות הבריטית מול בית עיתון ה"סאנדי פוסט"
 13. ליהנות מכיכר טרפלגר
 14. ללגום תה בחנות התה של טווינינגס
 15. להרהר בקורות יהודי לונדון ברחוב הרובע היהודי הישן
 16. ללמוד על האש שבערה בעיר בעמוד הזיכרון לשריפה הגדולה של לונדון
 17. לראות שני אבירים על סוס אחד
 18. לשתות עוד בירה בפאב Ye Olde Cheshire Cheese
 19. ועוד קצת בירה בפאב הטיפררי (The Tipperary)

1. לבקר במצודת לונדון

מה לעשות בלונדון? 
לבקר במצודת לונדון

זוהי טירה מלכותית השוכנת על גדות נהר התמזה. מאז שהוקמה בשנת 1066 היא שימשה כבית סוהר, מחסן נשק, בית אוצר, גן חיות, מקום משכנם של תכשיטי הכתר וגם כמקום המגורים של משפחת המלוכה. כיום המצודה היא אחת האטרקציות התיירותיות הפופולריות ביותר של לונדון.

מעניין לדעת:
(1) מומלץ לבקר בטירה המשומרת והמלכותית הזו. אפשר לראות בה, למשל, את תכשיטי הכתר. צפו לתורים ארוכים בכניסה.
(2) רודולף הס, מבכירי משטרו של אדולף היטלר, הוחזק במצודה במאי 1941 והיה אסיר המדינה האחרון שהוחזק במצודה.
(3) שימו לב לחיילי משמר המצודה ולמדיהם הססגוניים. טוב, קשה שלא לשים לב!

מיקום במפה: Tower of London


2. להתרשם מגשר מצודת לונדון

מה לעשות בלונדון? להתרשם מגשר מצודת לונדון

הגשר היפה הזה, שנפתח לתנועה בשנת 1894, הוא שילוב של גשר תלוי וגשר מתרומם. גשר מצודת לונדון כולל שני מגדלים בגובה 65 מטרים. בין המגדלים ישנם שני גשרי הרמה, על מנת לאפשר מעבר ספינות.

בין שני המגדלים נבנה גם מעבר מוגבה להולכי רגל, כדי שהם לא יאלצו להמתין לירידת הגשר בעת מעבר ספינות. מעבר הולכי הרגל לא זכה לפופולריות. העוברים בגשר העדיפו להמתין לירידת גשר ההרמה ולא לטפס במדרגות הרבות המובילות למעבר העילי. בסופו של דבר מעבר הולכי הרגל בחלקו העליון של הגשר נסגר וכיום הוא משמש כמוזיאון להיסטוריה של הגשר.

מיקום במפה: Tower Bridge


3. להבחין בגשר לונדון

גשר לונדון

גשר לונדון (London Bridge) הוא גשר שיופיו אינו כה רב בעיניי, אבל יש לו היסטוריה וסיפור מעניין.

זהו גשר חדש שהחליף בשנת 1973 את גשר הקשתות ההיסטורי שעמד החל מהמחצית הראשונה של המאה-19 באותו המקום, מעל נהר התמזה. את גשר הקשתות ההיסטורי מהמאה ה-19 מכרו האנגלים בשנת 1968 ליזם אמריקאי תמורת כ-$2,500,000. היזם העביר את אבני הגשר והציב את הגשר באריזונה(!).

מיקום במפה: London Bridge


4. להתפעל ממגדל השארד

מה לעשות בלונדון? להתפעל ממגדל השארד

המגדל הגבוה הזה הוא גורד שחקים של 95 קומות. הוא עוצב על ידי אדריכל איטלקי ונחנך בשנת 2012. העיצוב זכה זכה לביקורות מצד חסידי המורשת האנגלית, שטענו שהבניין יהיה "שבר זכוכית בלב לונדון ההיסטורית". מאז הפך מגדל השארד במהירות להיות לאחד מסמליה של לונדון. בעיניי הוא יפה!

מיקום במפה: The Shard


5. לפנטז על חליפה בחנות החייטות Thresher & Glenn

מה לעשות בלונדון? לפנטז על חליפה בחנות החייטות Thresher & Glenn

החנות הזו, שנוסדה בשנת 1755, היא אחת מחנויות החייטות הוותיקות בעולם. הם תופרים חליפות, מעילים, חולצות ועניבות לגברים, וגם מדי בית משפט.

מעניין לדעת:
(1) ל-Thresher & Glenny הוענק צו מינוי מלכותי לפיו הם מספקים סחורות ושירותים למשפחת המלוכה. הם אוחזים במינוי מאז המאה ה-18.
(2) החייטים של Thresher & Glenny מתמחים בחייטות ביספוק (bespoke), שבו ייצור כל פריט מותאם במיוחד לקונה (להבדיל מביגוד תעשייתי, מוכן ללבישה). זהו מושג מקביל ל-couture אצל נשים, כלומר אופנת גברים הנעשית לפי מידה ובהתאמה אישית. מלאכת הביספוק מזוהה עם סטנדרטים גבוהים של גזירה, תפירה וגימור.
(3) הייתי סקרן אז נכנסתי לחנות להציץ, היה קצר ונחמד, אבל גם מבט דרך חלון הראווה יכול להעניקרושם מספק.

מיקום במפה: 1 Middle Temple Ln


6. מה לעשות בלונדון? לצפות בדיון בבתי המשפט המלכותיים

מה לעשות בלונדון? לצפות בדיון בבתי המשפט המלכותיים

זהו בית המשפט האזרחי הגבוה ביותר באנגליה. מתחם בתי המשפט המלכותיים כולל את מבני בית המשפט העליון ובית המשפט לערעורים של אנגליה וויילס. הוא נחנך על ידי המלכה ויקטוריה בשנת 1882.

המתחם כולל 76 אולמות הדיונים. הוא פתוח בד"כ לציבור הרחב. מומלץ להיכנס לבית המשפט ולאולם דיונים אקראי, אפילו אם רק לכמה דקות. עשיתי את זה ונהניתי. עורכי הדין חובשים פיאות ומדי משפט, המבטא אנגלי כבד והכל רציני כ"כ. ממש "רמפול". זוכרים? הייתה סדרה משפטית-בריטית כזו בטלויזיה. רמפול היה עורך דין לונדוני שאהב את אולמות בית המשפט ואני זוכר משם את הפאות הלבנות של עורכי הדין האנגלים. זכרונות ילדות מהערוץ הראשון!

מיקום במפה: Royal Courts of Justice, Strand, London, UK


7. לטפס לראש קתדרלת סט. פול

מה לעשות בלונדון? לטפס לראש קתדרלת סט. פול

קתדרלת סנט פול, במרכז הסיטי של לונדון, היא מקום מושבו של הבישוף של לונדון. גובהה 108 מטרים. זהו אחד מהמבנים הידועים והגבוהים ביותר של לונדון. כיפת הקתדרלה שולטת על קו הרקיע של העיר כבר למעלה מ-300 שנים. בנייתה ארכה משנת 1675 ועד לשנת 1708. האדריכל שלה היה סר כריסטופר רן.

מעניין לדעת:
(1) קתדרלת סנט פול החליפה קתדרלה קודמת שעמדה באותו המקום. זו הקודמת, שנחשבה לאחת הקתדרלות היפות ביותר בבריטניה, נהרסה לחלוטין בשריפה הגדולה של לונדון בשנת 1666.

(2) בכנסייה הזו אירעו אירועים חשובים רבים הנסיך צ'ארלס והנסיכה דיאנה התחתנו בה. נחגגו בה גם חגיגות ימי ההולדת ה-80 וה-90 של המלכה אליזבת השנייה. בכנסייה נערכו ההלוויות של האדמירל נלסון, הדוכס מוולינגטון ומרגרט תאצ'ר.

(3) במלחמת העולם השנייה כמעט כל הבניינים שסביב הקתדרלה חרבו או ניזוקו בהתקפה הגרמנית, אבל היא עצמה לא חרבה בזכות מאמצים עילאיים של מכבי האש של לונדון שלחמו בחירוף נפש להרחיק את הלהבות ממנה ולכבות כל פצצת תבערה שנחתה על גג המבנה או בסביבתו. בסך הכל נפלו על הקתדרלה או בסביבתה 29 פצצות תבערה. צילום ידוע של הקתדרלה ממלחמת העולם השנייה מציג את כיפת הקתדרלה מוקפת בעשן ובניינים בוערים, אך שלמה. רוצים לראות את התמונה המרשימה הזו? שמו של הצילום הוא "סנט פול שורדת" הנה, כאן. הנשימה נעתקת.

(4) אני נכנסתי לקתדרלה. זו הייתה אחת מהחוויות המעולות של הטיול, אך היא אינה מתאימה לכל אחד. האתגר העיקרי הוא פיזי. כדי ליהנות מכל מה שלקתדרלה יש להציע צריך לטפס, והרבה, טיפוס מאומץ. חלק מהמדרגות לולייניות, צרות ותלולות ופחד גבהים עלול להתעורר. קחו בחשבון גם את מחיר כרטיס הכניסה שאינו זול.

בגלריה העליונה של הקתדרלה ("הגלריה המוזהבת"), לאחר טיפוס של 528 מדרגות, מגיע שכר למאמץ וגם לתשלום – נופים פנורמיים נפלאים של אתריה היפים של לונדון, 360 מעלות, תאווה לעיניים, כולל מקומות שראיתם לאורך המסלול ושעוד תראו. אומרים שזו נקודת התצפית היפה ביותר של לונדון והמחזה באמת יוצא דופן. שלא יעוף לכם הסלולרי.

עוד לפני שמגיעים למפלס העליון, באמצע הטיפוס בערך, שווה לעצור ב"גלריית הלחישות". הגלריה נקראת כך בשל ההדים הנוצרים בה כשאנשים מדברים. בשל צורתה המעגלית של הגלריה, כשאדם מדבר במרחק כמה עשרות מטרים מהמאזין הוא נשמע כאילו הוא עומד מטרים ספורים בלבד ממנו. התוצאה, בסופו של דבר, די משעשעת, כשרואים תיירים מצמידים את אוזניהם לקירות ומנסים לשמוע לחישות של חבריהם מהצד השני של הגלריה.

במרתף של הקתדרלה קבור כריסטופר רן ואישים חשובים נוספים. בין לוחות הזיכרון הרבים במרתף מצאתי לוח זיכרון לשוטרי המנדט הבריטי שנהרגו בשנות המנדט הבריטי בפלשתינה.

מיקום במפה: St. Paul's Cathedral


8. מה לעשות בלונדון? להיכנס לסיטי דרך מחסום טמפל

מה לעשות בלונדון? להיכנס לסיטי דרך מחסום טמפל

שימו לב לפסל הדרקון שבאמצע הרחוב. הוא מציין את פתח הכניסה המרכזי לעיר לונדון. במקום הזה עמד עד לשנת 1878 שער אבן הידוע כ"מחסום טמפל", שהיה שער הכניסה לעיר. ממש כאן נמצא הגבול בין רחוב סטרנד (Strand) של ווסטמינסטר, שהיא המרכז הפוליטי של אנגליה, לרחוב פליט (Fleet) של סיטי של לונדון, שהוא המרכז המסחרי של אנגליה. זה המקום לעבור את הגבול ולהיכנס רשמית לסיטי של לונדון. ?

מעניין לדעת:
(1) שער טמפל המקורי, שהוסר בשל התנועה הרבה במקום, עומד כיום במקום אחר בעיר.

(2) בחלק התחתון של האנדרטה, מתחת לדרקון, שימו לב לפסל של המלכה ויקטוריה. איך זה שיש מישהו מעל למלכה? זה לא מקובל! ההסבר הוא שבמקרה של היחסים בין המלכה לבין הסיטי של לונדון, עליונותה של המלכה אינה כה מובהקת. לפי המנהג, למשל, אסור למלכי אנגליה להיכנס לתחומי הסיטי ללא רשותו של הלורד ראש העיר של הסיטי של לונדון. עליהם לעצור קודם במחסום טמפל ולבקש מהלורד רשות להיכנס. את הרשות מעניק הלורד על ידי כך שהוא מוסר למלך חרב מצופת פנינים כדי להראות את נאמנותו.

מיקום במפה: Temple Bar Memorial


9. לשתות בירה בפאבים לונדונים שלא נס ליחם

מה לעשות בלונדון? לשתות בירה בפאבים לונדונים שלא נס ליחם

לפנינו מסע של 3 תחנות בלב הרובע הפיננסי של לונדון, בתוך מבוך של סימטאות ימי ביניים פתלתלות ובין פאבים טיפוסיים של פעם. זו הזדמנות לצאת מהרחובות הראשיים ולגוון בסימטאות צרות ומסקרנות. זו גם יכולה להיות הזדמנות לכוס בירה!

שימו לב: גוגל עלול להתבלבל בתוך הסמטאות ולדייק פחות. הפאבים, בכל אופן, מאד קרובים האחד לשני.

(1) במורד סמטה ארוכה וחשוכה (אם כבר לילה) נמצא ה-Simpsons Tavern, פאב היסטורי של לונדון ומסעדה שמתמחה בבשרים, עם מסורת עתיקה מאז שנת 1757. הוא נפתח על ידי ספק דגים בשם תומאס ומשך אליו בנקאים וברוקרים מקומיים שהתענגו בו על ארוחת צהריים. יותר מ-250 שנה לאחר ייסודו, גם כיום מגישים כאן צלעות, תבשילי בשר וצלי.


(2) ייתכן ש-George and Vulture הוא הפאב העתיק ביותר בלונדון. הוא נבנה בשנת 1748 ומאז הוא מסעדת בשרים נערצת. באותו המקום פעל פונדק כבר משנת 1268. הפאב הזה נזכר לפחות 20 פעמים בספרו הראשון של צ'ארלס דיקנס, "רשומות מועדון הפיקוויקים". דיקנס שהיה לקוח קבוע של המקום.


(3) Jamaica Wine House היה בית הקפה הראשון של לונדון, מהמאה ה-17. הוא מקושר באופן היסטורי לסחר הסוכר ומטעי העבדים של האיים הקריביים ושל טורקיה. המבנה הנוכחי של בית היין ג'מייקה הוא מהמאה -19.


10. להכיר את ההשראה לעוגת החתונה הראשונה בכנסיית סנט ברייד

כנסיית סנט ברייד

זוהי אחת מהכנסיות הידועות של לונדון. היא עוצבה ותוכננה על ידי סר כריסטופר רן, מגדולי המגדולי האדריכלים האנגלים. רן ידוע בתוכניותיו לשיקומה של לונדון לאחר השריפה הגדולה של 1666, ובשיקום וההקמה מחדש של כנסיותיה של העיר.

מעניין לדעת:

(1) רואים את הצריח יוצא הדופן של הכנסייה, למעלה? מזכיר עוגת חתונה, נכון? השמועה היא שהצריח של הכנסייה הזו היווה את ההשראה לעוגת החתונה הראשונה. אופה מתלמד בשם תומאס ריץ' שעבד בקרבת מקום התאהב בבת של המעסיק שלו. כדי להרשים אותה (וגם את אביה, כנראה) הוא החליט להכין עוגה מיוחדת לנישואיו. כשחיפש השראה הוא ראה את הצריח של הכנסייה, והשאר היסטוריה.
(2) בשל מיקומה של הכנסייה ברחוב פליט יש לה שיוך ארוך שנים עם עיתונאים ועיתונים והיא נחשבת למרכז הרוחני של עולם התקשורת.
(3) להיכנס לכנסייה? אפשר לוותר. מספיק שתתרשמו מעוגת החתונה בקצה הכנסייה, למעלה, היא לדעתי החלק הכי מעניין בה.

מיקום במפה: St Bride's Church


11. לעשות סיבוב ברויאל אקסצ'יינג (הבורסה המלכותית)

הרויאל אקסצ'יינג (הבורסה המלכותית)

זוהי הבורסה למסחר של לונדון, שנוסדה בשנת 1565. כיום הרויאל אקסצ'יינג מתפקד כמרכז קניות ובילוי יוקרתי, עם חצר קפה, קוקטייל בר, מסעדה, חנויות יוקרה ומשרדים.

מעניין לדעת:
(1) הרגליים עייפות? שבו לנוח על המדרגות שלפני מבנה הבורסה. המדרגות הללו הן מדרגות חשובות. זה המקום שבו ניתנות הכרזות מלכותיות מסוימות לציבור (למשל, כמו על פירוק הפרלמנט, על מותו של מלך ועל המלכתו של מלך חדש).
(2) רואים את הפסל עם הסוס בלב הכיכר? רכוב על הסוס זהו הדוכס הראשון מוולינגטון, מצביא ומדינאי שנודע בזכות התבוסה שהוא הנחיל לנפוליאון בקרב ווטרלו ב-1815, ששמה אותו בשורה הראשונה של אנשי הצבא המצטיינים של בריטניה.
(3) הביטו אל המבנה הגדול מערבית לרויאל אקסצ'יינג, מעבר לכביש. זהו "בית האחוזה" (Mansion House). הבית הזה, שנבנה במאה ה-18, הוא מעונו הרשמי של "הלורד ראש העיר של לונדון", שהוא ראש העיר של הסיטי של לונדון. אין מדובר באותו בעל תפקיד כמו ראש העיר של לונדון (אשר משמש ראש העיר של לונדון רבתי).
(4) צפונית לרויאל אקסצ'יינג, מעבר לכביש זהו הבנק של אנגליה (Bank of England)
(5) להיכנס לרויאל אקסצ'יינג? לדעתי אפשר, סיבוב קטן וזריז. התרשמו מהלובסטרים, הקוקטיילים, היהלומים והשעונים הנוצצים, כמה דקות וחזרה לרחוב.

מיקום במפה: The Royal Exchange


12. להיזכר בימי הפאר של העיתונות הבריטית מול בית עיתון ה"סאנדי פוסט" (The Sunday Post)

בית עיתון ה"סאנדי פוסט" (The Sunday Post)

המבנה הזה הוא תזכורת לימי הפאר של הרחוב הזה, רחוב פליט (Fleet Street), שהיה מרכזה של העיתונות הבריטית. על אף שמערכות העיתונים של בריטניה עזבו את הרחוב זה מכבר, רחוב פליט הוא עדיין שם נרדף לעיתונות הבריטית.

מעניין לדעת:
(1) על קיר המבנה ניתן לקרוא שמות של עיתונים של מו"ל בשם DC Thomson, וביניהם ה"סאנדי טיימס". ה"סאנדי טיימס" הוא עיתון שבועי שנוסד בשנת 1914 ופורסם סקוטלנד, עם תפוצה רחבה ברחבי האי הבריטי. זהו העיתון האחרון שהחזיק משרד ברחוב פליט.
(2) אין מה להיכנס פנימה, פשוט להסתכל על המבנה ועל שמות העיתונים שעל הקיר ולדמיין איך היו דברים פעם ברחוב פליט.
(3) רחוב פליט נקרא על שם הנהר פליט, שעבר לצד הרחוב. הנהר כמעט יבש מאז וכיום הוא זורם דרך מנהרות לבנים ומלט, עמוק מתחת לרחובות לונדון.

מיקום במפה: D.C. Thomson & Co. Ltd


13. ליהנות מכיכר טרפלגר

מה לעשות בלונדון? ליהנות כיכר טרפלגר

כיכר טרפלגר היא מהכיכרות הגדולות של לונדון. היא מוקד משיכה תיירותי וגם מקום בו מתקיימות הפגנות פוליטיות במשך עשורים רבים. שמה של הכיכר מנציח את הקרב על טרפלגר, שבו ניצח חיל הים הבריטי בשנת 1805 את צרפת וספרד במלחמות הנפוליאוניות. הקרב התקיים באוקיינוס האטלנטי, ממערב לכף טרפלגר שבדרום-מערב ספרד.

מיקום במפה: Trafalgar Square

יש בכיכר מגוון מוקדי עניין והנה המרכזיים שביניהם.

עמוד נלסון

עמוד נלסון

העמוד הזה, שהוקם בשנת 1843, מנציח את זכרו של האדמירל הוריישו נלסון, מפקד הצי הבריטי בקרב טרפלגר, שמת בקרב. גובהו של פסל נלסון 5.5 מטרים והוא ניצב בראש עמוד שגובהו 52 מטרים. נלסון לא היה אדם חזק פיזית, אלא היה אדם נכה ועיוור בעין אחת, שגם סבל ממחלת ים. ואולם, לנלסון הייתה יכולת מיוחדת להחדיר השראה ומוטיבציה בחייליו ולהביאם לתת את המיטב שבהם.

הגלריה הלאומית

הגלריה הלאומית

הגלריה הלאומית ממוקמת בצד הצפוני של כיכר טרפלגר. היא מארחת את אחד מאוספי האמנות הבולטים בעולם, עם יותר מ-2,300 ציורים איכותיים, כולל של האמנים לאונרדו דה וינצ'י, מיכלאנג'לו, רפאל, קרווג'ו, רובנס, דייגו ולסקז, רמברנדט, יאן ורמיר, וינסנט ואן גוך ועוד רבים וטובים.

בית דרום אפריקה

בית דרום אפריקה

 הבית הזה, שנוסד בשנת 1933, בצד המזרחי של הכיכר, הוא הנוכחות הדיפלומטית המרכזית של דרום אפריקה באנגליה. דרום אפריקה הייתה חלק מחבר העמים הבריטי עד לשנת 1961 והמבנה מזכיר את ימי האימפריה הבריטית הקולוניאלית גדולה.

בית קנדה

בית קנדה

הבניין זה נבנה במחצית הראשונה של המאה-19. הוא בנוי בסגנון "התחייה היוונית". זו הייתה תנועה אדריכלית של סוף המאה ה -18 ותחילת המאה ה-19, שהחייתה את סגנון האדריכלות היוונית העתיקה, ובמיוחד המקדש היווני. מאז 1925, לאחר שהמבנה נרכש על ידי ממשלת קנדה, שימש הבית כמשרדי הנציבות העליונה (מוסד דומה לשגרירות) של קנדה בבריטניה מאז שנת 1925. כיום בית קנדה הוא ביתה של הנציבות העליונה של קנדה בבריטניה. תערוכות אמנות קנדית מוצגות ב"גלריית בית קנדה". בנוסף, יש במקום גם ספרייה של יוצרים קנדיים.

כנסיית מרטין הקדוש בשדות

כנסיית מרטין הקדוש בשדות

בפינה הצפון מזרחית של כיכר טרפלגר, סנט מרטין בשדות (St Martin-in-the-Fields) היא כנסייה אנגליקנית על שם מרטין הקדוש. הכנסייה, שמוזכרת לראשונה בכתובים בשנת 1222, נבנתה מחדש על ידי הנרי השמיני "בשדות" בין הסיטי של לונדון לווסטמינסטר. הכנסייה לא נפגעה בשריפה הגדולה של לונדון בשל ריחוקה מהעיר. בשנת 1721 נבנה בניין חדש לכנסייה בעיצוב שהיה חדשני לאותה התקופה. מאוחר יותר הועתק העיצוב בכנסיות רבות בארצות הברית. הכנסייה ידועה כמקלט לחסרי בית וגם בזכות "האקדמיה של סנט מרטין בשדות", תזמורת קאמרית עם מסורת של מוזיקה קלאסית וקונצרטים.

מסד הפסלים הרביעי

מסד הפסלים הרביעי

בכל אחת מארבע פינות הכיכר ישנו מסד (בסיס, פלטפורמה) לפסל. מסד הפסלים הרביעי (The Fourth Plinth), בחלק הצפון-מערבי של כיכר טרפלגר, נועד במקור להיות הפלטפורמה עליה יונח פסל של וויליאם הרביעי רכוב על סוס, אך הוא נותר חשוף בגלל בעיות תקציב. במשך כ-150 נותר המעמד חשוף, עד שבשנת 1998 הוחלט שהוא יישא יצירות אמנות זמניות מתחלפות, וזה השימוש בו עד לימינו.


14. ללגום תה בחנות התה של טווינינגס

חנות התה של טווינינגס

שתיית כוס תה היא דרך מאד בריטית להתחיל את היום.

את מותג התה של טווינינגס אתם מכירים? חנות התה של טווינינגס היא ההזדמנות שלנו להרגיש יותר אנגלים. גם בישראל מוכרים ממנו כמובן. במקום הזה ממש נוסד בשנת 1706 מותג התה המפורסם של טווינינגס. באותם הימים תה היה מוצר אקזוטי שהגיע לאנגליה מארצות רחוקות. מאז ועד לימינו, טווינינגס מוכרים מגוון סוגים של תה מאזורים שונים בעולם, חליטות תה ותה בטעמים, ובנוסף גם קפה, שוקו ומשקאות נוספים.

במקור היה כאן חדר תה וכיום זוהי חנות מיוחדת, שיש לה גם בר תה חמוד. אם בא לכם לטעום, שבו על הבר ללגימת תה לפי טעמכם.

מעניין לדעת:
(1) הלוגו של טווינינגס, שנוצר בשנת 1787, מחזיק בשיא עולמי – זהו הלוגו העתיק בעולם שנעשה בו שימוש באופן רצוף עד לימינו.
(2) המותג של טווינינגס אוחז בצו מינוי מלכותי לפיו הם מספקים סחורות ושירותים למשפחת המלוכה. תה של מלכים!

מיקום במפה: Twinings


15. להרהר בקורות יהודי לונדון ברחוב הרובע היהודי הישן (Old Jewry Street)

רחוב הרובע היהודי הישן (Old Jewry Street)

יותר מאתר ממש, זהו סימן דרך היסטורי שמרגש להכיר, המזכיר פרק יהודי בהיסטוריה של לונדון. אין צורך ממש להיכנס לרחוב, די להביט בשלט עם שם הרחוב ולהרהר אודות קורות יהודי לונדון.

וויליאם הכובש, מלך אנגליה הראשון מבית הנורמנים (אשר מלכי הממלכה המאוחדת עד ימינו הם צאצאים שלה), עודד במאה ה-11 יהודים לבוא אל ממלכתו. ואכן, יהודים התיישבו ברחבי ממלכתו, כולל בלונדון והתרכזו בגטאות. אלה היו אזורים של העיר המאוכלסים אך ורק על ידי יהודים, כפי שהיה נפוץ ברחבי אירופה. בשנת 2001 ארכיאולוגים גילו מקווה סמוך לרחוב הזה, שיצא משימוש לאחר 1290, כאשר היהודים גורשו מאנגליה.

מיקום במפה: Old Jewry 1


16. ללמוד על האש שבערה בעיר בעמוד הזיכרון לשריפה הגדולה של לונדון

עמוד הזיכרון לשריפה הגדולה של העיר

עמוד ההנצחה הזה מוקדש לשריפה הגדולה של לונדון, שכילתה מרבית הסיטי של בירת ממלכת אנגליה, בין ה-2 ל-5 בספטמבר 1666. היא הייתה אחד האסונות הגדולים ביותר בהיסטוריה של לונדון. האנדרטה נבנתה לאחר השריפה על פי תוכנית של כריסטופר רן, בכיכר הקרובה למקום בו החלה האש.

מעניין לדעת:
(1) השריפה הגדולה של לונדון פרצה לאחר שאופה של המלך שכח לכבות את תנורו בטרם הלך לישון. גחלים לוחשות מן התנור הדליקו ערימת עצים קרובה סמוך לחצות. האופה הצליח להימלט מביתו הבוער עם משפחתו דרך חלון בעליית הגג. המשרתת שלו שהתגוררה בקומה התחתונה לא התעוררה בזמן, והייתה הקורבן הראשון של השריפה.
(2) השריפה כילתה ופגעה בלמעלה מ-13,200 בתים, 87 כנסיות, 6 קפלות, הבורסה המלכותית, בית המכס, קתדרלת סנט פול, ארבעה גשרים על נהר התמזה ושלושה משערי העיר. בעקבות השריפה, 100,000 מתושבי העיר הפכו לחסרי בית (למעלה משישית מתושבי העיר באותה עת).
(3) לא ידוע כמה אנשים נהרגו בשריפה. בעבר חשבו שמספרם היה מועט, כעשרה. אולם, על פי מחקרים חדשים מספר ההרוגים היה כמה מאות ואף אלפים, מאחר שלא נכללו חולים, זקנים ואנשים מהמעמד הנמוך שלא הספיקו לברוח ושגופותיהם נשרפו עד שלא ניתן היה לזהות בכלל שמדובר בגופות.
(4) לאחר השריפה נפוצו בעיר שמועות כי השריפה הייתה מעשי ידי קתולים או צרפתים. איש צרפתי הודה כי הצית את האש בשליחותו של האפיפיור. הוא הורשע וניתלה, על אף שהיו ראיות רבות לחפותו.
(5) רק בשנת 1986, 320 שנה לאחר השריפה, התנצלה חברת האפייה (שקיימת עד ימינו) באופן רשמי בגין השריפה.

מיקום במפה: Monument to the Great Fire of London


17. לראות שני אבירים על סוס אחד

שני אבירים על סוס אחד

בראש העמוד שבמרכז הרחבה, מול הכניסה לכנסייה, יש פסל של שני אבירים רכובים על סוס. רואים? העמוד ניצב במה שהיה בעבר חצר המנזר של האבירים הטמפלרים. מסדר הטמפלרים היה מסדר צבאי נוצרי של אבירים-נזירים שנוסד במאה ה-12. תפקידו הרשמי היה להגן על הממלכה הצלבנית בארץ הקודש ועל הצליינים העולם לרגל למקומות הקדושים בממלכת ירושלים. למסדר הטמפלרים היה כוח צבאי חזק וגם כלכלית הם היו איתנים. לטמפלרים הייתה רשת סניפים ענפה באירופה שעזרה לצליינים ולאנשים אחרים להעביר כסף בבטחה ממקום למקום. סוג של בנק!

מעניין לדעת:
(1) הדימוי של הסוס עם שני רוכבים נגזר מחותמת האבירים. האבירים היו במקור עניים מדי כדי לקבל סוס לכל רוכב. אבל מאז הם התעשרו לא מעט! ?
(2) כאשר האבירים הטמפלרים חזרו במאה ה-12 ממסעי הצלב כדי להקים בסיסים כלכליים ומסחריים ברחבי אירופה, אחד הבסיסים העיקריים שלהם היה כאן.
(3) רואים את הכנסייה העגולה שבמקום? זוהי כנסיית Temple. אומרים שעיצובה מבוסס על עיצוב בית המקדש בירושלים.
(4) לאזור הזה של העיר, Temple, יש אופי משפטי מובהק, מאז המאה -14 ועד לימינו. הוא כולל משרדי עורכי דין רבים ומוסדות משפטיים בולטים.

מיקום במפה: Temple Church


18. לשתות עוד בירה בפאב Ye Olde Cheshire Cheese

מה לעשות בלונדון? לשתות עוד בירה בפאב Ye Olde Cheshire Cheese

זהו פאב היסטורי ומיוחד מאד, הכי מיוחד שאני מכיר. אני ממליץ מאד להיכנס. במקום הזה פעל פאב כבר בשנת 1538. לאחר השריפה הגדולה של לונדון בשנת 1666 נבנה באותו המקום הפאב הנוכחי.

מעניין לדעת:
(1) בחזית הפאב, הפונה אל הרחוב הראשי, הוצב שלט עם רשימה של כל מלכי אנגליה ששלטו בתקופת קיומו של הפאב, החל מהמלך צ'ארלס השני במאה ה-17 ועד לימינו אנו. כמה שנים והיסטוריה, מדהים!
(2) הכניסה לפאב היא מסימטה צרה. היכנסו וראו ששטחו של הפאב גדול ויש בו ברים רבים. עלו מעלה ומטה בגרמי המדרגות הישנים, התרשמו מהחדרים הצנועים והקודרים, ללא אור טבעי, ושבו לשבת בירה. הריח מעושן וכשאני נכנסתי גם האח בערה.
(3) הפאב ידוע בזכות הדמויות הספרותיות הנודעות שנהגו לפקוד אותו, כולל צ'רלס דיקנס (מחבר "אוליבר טוויסט"), מארק טווין (מחבר "הרפתקאותיו של טום סוייר") וארתור קונאן דויל (מחבר סיפורי הבלש שרלוק הולמס).
(4) במשך כ-40 שנים הפאב היה מקושר לתוכי אפור בשם פולי, ששעשע את העובדים והלקוחות בהתפרצויות גסות. לאחר מותו של פולי בשנת 1926 כ-200 עיתונים ברחבי העולם כתבו דברי אבל וגם הרדיו דיווח על האובדן. מצאתי תמונה של פולי תלויה על אחד מקירות הפאב.

מיקום במפה: Ye Olde Cheshire Cheese


19. ועוד קצת בירה בפאב הטיפררי (The Tipperary)

פאב הטיפררי (The Tipperary)

זהו אחד מהפאבים ההיסטוריים של לונדון. במקור נקרא הפאב "ראש החזיר" (The Boar’s Head) והוא הוקם בשנת 1605. מאז הוא נהרס על ידי בעליו בסוף המאה ה-19 והוקם מחדש.

שימו לב:
(1) הפאב הזה ידוע כפאב האירי הראשון מחוץ לאירלנד והפאב הראשון למכור בירת גינס באנגליה.
(2) אני נכנסתי פנימה ושתיתי משהו על הבר. חמוד מאד. בקומה העליונה יש שירותים.

מיקום במפה: The Tipperary


פוסטים בנושא מלונות מומלצים בלונדון

פוסטים בנושא מה לעשות בלונדון?

כיתבו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *