15 דברים מעולים לעשות במדריד ב-2021

6 בפברואר 2021

עודכן לאחרונה ב-16 באפריל, 2021

דף הבית » ספרד » מדריד » מידע למטייל במדריד » 15 דברים מעולים לעשות במדריד ב-2021

עודכן לאחרונה ב-16 באפריל 2021

1. לטייל בפלאסה מאיור

פלאסה מאיור

אודות פלאסה מאיור, בקצרה
זוהי אחת מכיכרותיה המרכזיות של בירת ספרד. מקיפים את הכיכר בנייני מגורים בני שלוש קומות, עם 237 מרפסות המשקיפות על הכיכר. מקורה של הכיכר במאה ה-16. הכיכר הנוכחית היא בנייה מחדש משנת 1790 של הכיכר, שנדרשה בעקבות שריפות. בלב הכיכר, פסל של המלך פליפה השלישי רוכב על סוס.

מאז הקמתה שימשה הכיכר לאירועים ציבוריים מגוונים, חלקם חינניים וחלקם האחר חינני הרבה פחות – שווקים, מלחמות שוורים, משחקי כדורגל, הוצאות פומביות להורג של האינקוויזיציה הספרדית ועוד.

מיקום במפה: Plaza Mayor


2. לאכול קלמארי בסנדביץ'

קראתי איפשהו שלהגיע למדריד ולא לאכול סנדביץ' של קלמארי זה כמו להגיע לניו יורק ולא לראות את פסל החירות. טופ. זהו אחד מהמאכלים האופיינים של בירת ספרד.

שתי המסעדות הידועות – La Ideal ו-La Campana – הן מקומות של תהילה ומסורת. המסעדות נמצאות ממש אחת ליד השנייה וסנדביץ' קלמארי היא מנת הדגל שלהן. המחירים וההגשה צנועים ועממיים.

מיקום במפה: La Campana ו-La Ideal


3. לזלול בשוק האוכל סן מיגל

שוק האוכל סן מיגל

שוק סן מיגל נבנה כשוק מקורה לפני למעלה מ-100 שנים, בשנת 1916. בשנת 2009, לאחר ששופץ על ידי משקיעים פרטיים, הוא נפתח מחדש כשוק אוכל של המאה ה-21 והוא פופולרי מאד אצל תיירי מדריד. למעלה מ-30 ספקים שונים מוכרים כאן "טאפאס גורמה", מאפים ועוד דברים טעימים, כמו גם בירה, יין ושמפניה. שמח!

מיקום במפה: Mercado de São Miguel


4. לסעוד במסעדה העתיקה בעולם

מסעדת האחיין של בוטין

ספר השיאים של גינס קובע ש"מסעדת האחיין של בוטין", שנוסדה בשנת 1725, היא המסעדה הפעילה העתיקה בעולם. זו אחת מאבני הפינה של המטבח המסורתי של מדריד.

מעניין לדעת ש:
(1) שמה הראשון של המסעדה היה "קאזה בוטין", ע"ש מייסדיה של המסעדה, צרפתי בשם ז'אן בוטין ואשתו. אחיינו של אותו בוטין ירש את המסעדה ושינה את שמה ל"האחיין של בוטין", שם שנשמר עד לימינו.
(2) הצייר הספרדי הדגול פרנסיסקו דה גויה עבד בקפה בוטין כמלצר בזמן שהמתין להתקבל לאקדמיה המלכותית לאמנות.
(3) המסעדה ומטעמיה מוזכרים בספרו של ארנסט המינגווי "וזרח השמש", שהוא כתב בהשראת טיול שלו לספרד.
(4) מצאתי באתר המסעדה אפשרות להזמין שולחן וניתן לשלב את הארוחה עם סיור מודרך במקום.

מיקום במפה: Sobrino de Botín


5. להתפעל מכיכר העיר של ימי הביניים

הכיכר ההיסטורית והמשומרת להפליא הזו היא אחת מכיכרותיה היפות של מדריד. היא הייתה הכיכר המרכזית של מדריד של ימי הביניים.

מעניין לדעת:
(1) בכיכר הזו היה מקום מושבה הקבוע של המועצה המקומית של מדריד מימי הביניים ועד לאחרונה, כשמועצת העיר עברה למקום אחר. בית העירייה נמצא בצד המערבי של הכיכר.
(2) בכיכר ניתן למצוא דוגמאות טובות לסגנון הבארוק של מדריד מהמאה ה-17, עם שילובים של לבנים, אבן חשופה וברזל.
(3) בלב הכיכר יש גן פרחים צבעוניים ופסל של אדמירל דון אלברו דה באזאן, איש צבא ספרדי בן המאה ה-16 שלפי המיתוס לא הפסיד אף לא פעם אחת במשך 50 שנות קריירה. כמו רוקי מרציאנו! (המתאגרף…)

מיקום במפה: Plaza de la Villa


6. להתרשם מקתדרלת אלמודנה

בנייתה של הקתדרלה של מדריד הושלמה רק ב-1993. למה כ"כ מאוחר? הנה ההסבר.

כאשר בירתה של ספרד הועברה מטולדו למדריד בשנת 1561, מקום מושבה של הכנסייה בספרד נשאר בטולדו ולבירה החדשה לא היתה קתדרלה. כבר במאה ה-16 היו תכניות להקמת קתדרלה במדריד, אבל הבנייה לא החלה עד למאה ה-19. אירועים שונים (כולל מלחמת האזרחים בספרד) עיכבו את הבנייה, עד שרק בשנת 1993 היא בניית הקתדרלה הושלמה. מאוחר!

מעניין לדעת:
(1) הקתדרלה ממוקמת בסמוך לארמון המלכותי. ראו, ובעיקר הזווית טובה אם נכנסתם לתוך הארמון, כיצד צידו הדרומי של הארמון והקתדרלה ניצבים זה מול זה ומנהלים מין דו שיח סמלי. מרשים.
(2) הקתדרלה נבנתה באתר של מסגד מימי הביניים.
(3) הכניסה לקתדרלה חופשית (מבקשים תרומה בכניסה).

מיקום במפה: Catedral de Santa Maria a Real de Almudena


7. לרדת אל הקריפטה של קתדרלת אלמודנה

קריפטה היא חדר אבן תת-קרקעי הבנוי מתחת לרצפה של כנסייה, שבדרך כלל משמשת כאתר קבורה של קדושים או בעלי תפקידים בכירים בכנסייה. כזו היא גם הקריפטה שמתחת לקתדרלת אלמודנה, שהיא מקום מנוחתן של כמה מהמשפחות האצילות ביותר בספרד.

1) מאות של עמודים מרשימים יש לכנסיה שמתחת לקתדרלת אלמודנה.
(2) הקריפטה כוללת 20 קפלות, עם יצירות אמנות וחלונות ויטראז' יפהפיים משלה.
(3) כשנכנסתי לקריפטה, הייתי מופתע לראות שהקברים הם על הרצפה. לא היה לי נעים לדרוך עליהם, אז ניסיתי לצעוד ביניהם ומהצדדים…
(4) הכניסה חופשית (מבקשים תרומה בכניסה).

מיקום במפה: Parroquia de Santa María la Real de la Almudena (Cripta)


8. לבקר בארמון המלכותי של מדריד

הארמון הזה הוא מעונה הרשמי של משפחת המלוכה הספרדית בעיר מדריד, אבל הוא למעשה משמש רק לטקסים רשמיים. משפחת המלוכה הספרדית מתגוררת בארמון אחר בפאתי מדריד.

מעניין לדעת:

(1) שטח רצפות הארמון הוא 135,000(!) מ"ר ויש בו 3,418 חדרים. בבית שלי יש 3 חדרים! ? הארמון המלכותי של מדריד הוא הארמון בעל שטח הרצפות הגדול ביותר באירופה.

(2) לפני שנבנה הארמון הזה, הייתה כאן מצודה מוסלמית גדולה מהמאה ה-9. בערב חג המולד 1734 נשרפה המצודה. עם פרוץ השריפה צלצלו הפעמונים כדי להזעיק כוחות הצלה, אבל הם התעכבו כי הם טעו לחשוב שאלה פעמוני החג הקוראים למתפללים להגיע לתפילה. כמו שאומר הגשש, "טעיתי, טעה, טעות, טועים, טעינו". יש שמועה שהשריפה לא הייתה תאונה למעשה, אלא מזימה של המלך שמאס במצודה המוסלמית ורצה להקים ארמון במקומה.

(3) האם לבקר בארמון? כמו ארמונות רבים אחרים, גם הארמון הזה מפואר, יפהפה ורב רושם. יש בו יצירות אמנות חשובות (ציורים של קאראווג'ו, פרנסיסקו דה גויה, דייגו ולאסקס ועוד), כלי נשק מלכותיים, שעונים, רהיטים, כלי כסף, וגם אוסף מיוחד של סטרדיוואריוס. אני ביקרתי ונהניתי, אבל בכנות, באופן אישי, על אף שיהיה קשה לערער על יופיו של הארמון המלכותי של מדריד, שבעתי מארמונות מהסוג הזה, בעיקר אם יש תור ארוך בחוץ. אם החלטתם לבקר, רכשו כרטיסים אונליין, עדיף.

מיקום במפה: Palacio Real de Madrid. עם הנ.צ הזה תגיעו לחזית המזרחית של הארמון. לאחר מכן, שימו לב גם לחזית הראשית, הדרומית.


9. לספוג תרבות בתיאטרון המלכותי

התיאטרון המלכותי הוא אחד מבתי האופרה היוקרתיים באירופה. הוא נבנה בשנת 1850 לפי הוראתה של המלכה איזבלה השנייה. התיאטרון נבנה ממש ממול לארמון המלכה.

מעניין לדעת:

(1) להיכנס לתיאטרון? אני נכנסתי ונהניתי. לא עפתי, אבל נהניתי. חוץ מחלק אחד שבו כן עפתי. הנוף מהמרפסת של התיאטרון שמשקיפה אל הארמון המלכותי, משהו משהו. רגע מיוחד נוסף בסיור היה צפייה במשקפי תלת מימד בהופעת אופרה. מדליק.


(2) בשנת 1969 אירח התיאטרון את גמר תחרות האירוויזיון. התחרות ההיא זכורה במיוחד מכיון שבסיום ההצבעה ארבע מדינות (בריטניה, ספרד, הולנד וצרפת) קיבלו אותו מספר נקודות. מכיוון שלא אז היה כלל לגבי ההכרעה במצב של שוויון, כל ה-4 הוכרזו כמנצחות במשותף. זה מידע חשוב, מה לא? למי שרוצה עוד, הנה סרטון של השיר הספרדי שזכה. חמוד! תשומת לבכם לפסל המתכת שעל הבמה, פרי עבודתו של האמן הספרדי הסוריאליסטי סלבדור דאלי.

מיקום במפה: Teatro Real


10. להביט בעוברים והשבים בכיכר איזבלה השנייה

כיכר איזבלה II (הידועה גם בשם "כיכר האופרה") הייתה עד המאה השבע עשרה מרכז איסוף מים ואזור כביסה במדריד.

שימו לב אל הפסל שבלב הכיכר. הפסל הוא של מלכת ספרד איזבלה השנייה, שמכנים אותה "איזבלה של הגורל העצוב" (Isabel de los Tristes Destinos). מה כל כך עצוב?

איזבלה עלתה על כס המלכות בשנת 1833 כתינוקת בת 3. היא הייתה האישה הראשונה והיחידה שכיהנה כראש המדינה בהיסטוריה של ספרד המאוחדת. כוחות חזקים בממלכה התנגדו לזכותה לרשת את הכתר והדבר הוביל למלחמה. אחרי שלטון רדוף זעזועים וניסיונות הפיכה, הודחה איזבלה בשנת 1868 ובמקומה הוכתר בנה אלפונסו. לא נורא, איזבלה של הגורל העצוב, שמעתי כבר על גורלות עצובים יותר. בלי עתיד, בלי תקווה, בלי חלום!

מיקום במפה: Plaza de Isabel II


11. לקנות ממתקים בחנות המתוקים של מנזרי ספרד

בסימטה חבויה ונסתרת מאתרי התיירות המרכזיים של העיר, מציעה החנות הזו מבחר משובח של ממתקים תוצרת מנזרים מכל רחבי ספרד. בחנות תמצאו ריבות, מרציפן, שוקולדים ועוד ועוד מתוקים שעשויים לפי מתכונים מסורתיים וחלקם אף סודיים. זו הזדמנות לטעום דברים טעימים מכל רחבי ספרד.

מיקום במפה: El Jardin del Convento


12. להתרשם מהחומות המוסלמיות של העיר

זהו המבנה העתיק בעיר. הוא נבנה במאה ה-9, בתקופת השליטה המוסלמית על חצי האי האיברי.

מעניין לדעת:

(1) המוסלמים קראו לעיר בשם "מייריט" (Mayrit), הנגזר מהמונח הערבי מיירה (Mayra), המתייחס למים כנותני החיים, בצירוף הסיומת האיברו-רומאנית "איט", שפירושה "מקום". השם "מייריט" הפך במהלך השלטון המוסלמי ל"מטריט", והתפתח בהמשך ל"מדריד".


(2) חתולי רחוב מאד אוהבים את הפארק הזה ואת החומות. אתם רואים אותם?

מיקום במפה: Muralla Árabe. גוגל לא יביא אתכם בדיוק למיקום הנכון, אבל להגיע לשם זה פשוט. ממול לקריפטה של קתדרלת אלמודנה, במדרכה הנגדית, יש סוג של מרפסת, נקודת תצפית קטנה, שמביטה אל החומות ואל פארק קטן עם שרידים של החומה המוסלמית הישנה של מדריד. אפשר גם לרדת אל הפארק ולהתקרב אל החומות.

13. לראות את הכיכר הקטנה ביותר בעיר

הכיכר הזו נחשבת לכיכר הקטנה ביותר במדריד. בספרות מציינים את זה, ואם היא גם ככה על דרך בין הסימטאות היפות, אז שתדעו. ?

מיקום במפה: Plazuela de San Javier


14. לתמוה כיצד פסל המלך פליפה ה-4 נשאר יציב?

רואים את פסל הפרש בלב המזרקה? זהו פסל מהמאה ה-17 של פליפה הרביעי ששלט בספרד באותה התקופה. נעים מאד פליפה!

יוצר הפסל, האיטלקי Pietro Tacca, קיבל לשם יצירת הפסל ייעוץ מדעי מאבי המדע המודרני, הפיזיקאי גלילאו גליליי. למה היה פייטרו זקוק לייעוץ מדעי מגאון שכזה? כדי להבטיח את יציבותו של הפסל. זה לא היה עניין פשוט, שכן היה זה פסל הפרש הראשון בעולם הנתמך על הרגליים האחוריות של הסוס, דבר שמעולם לא הושג לפני כן. פייטרו, שלא היה בטוח שפסל הברונזה יוכל לשמור על יציבות, הזדקק לגאונות המתמטית של גלילאו כדי לבצע את החישובים המדויקים.

הפתרון שנמצא כדי לשמור על המלך זקוף, הוא מיקום מרכז הכובד לאחור ככל האפשר. כדי להשיג זאת עשוי הפסל משני חלקים נפרדים: החלק האחורי של הסוס הוא ברונזה מוצקה שנושא את רוב משקל הפסל, בעוד חזיתו של הפסל חלולה. הזנב מספק תמיכה נוספת. המשקלים המדויקים נקבעו על ידי גלילאו שהכריז שהפסל יעמוד לעד, ואכן הוא עומד יציב עד היום. בראבו פייטרו! בראבו גלילאו!

מיקום במפה: Monumento a Felipe IV


15. להתבלבל מול בתי הזדון

כמה קומות יש לבית הצהוב שבתמונה? מבלבל?

במאה ה-16 העביר מלך ספרד את חצר המלך למדריד. יחד עם המלך הגיעו הרבה אצילים, פקידים, נציגי מסדרים דתיים, משרתים ואנשים רבים נוספים. הואיל ולא היו מספיק מקומות מגורים לשכן בהם את כולם, הוציא המלך צו שהקומה השנייה של ביתו של כל אזרח, ללא יוצא מן הכלל, תיוחד לשיכונם של אנשי המלך. כל אזרח היה חייב, אם כך, לארח פקיד של המלך במחצית שטח המגורים שלו.

כדי להתחמק מהגזירה ולמנוע כניסת זרים לבתיהם ופלישה לפרטיותם, מצאו המקומיים כל מיני פתרונות בנייה מתוחכמים. חלק מילאו את בתיהם בבלוקים, על מנת להופכם לבלתי מתאימים למגורים. מבנים חדשים נבנו באופן שכזה שבחזיתות שלהם נראה כאילו יש לה קומה אחת, בעוד למעשה היו להם שתי קומות. החדרים הגבוהים ביותר היו מוסתרים מתצוגת הרחוב. אפשרות נוספת הייתה בניית קומה אחת בלבד. התוצאה של האסטרטגיות האלה היא מבנים עם חזות מוזרה מן הסוג שלפניכם.

מיקום במפה: שימו לב לבית הצהוב שממול לבית שבכתובת Calle del Rollo, 7.

כיתבו תגובה:

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *