לונדון – עמוד הזיכרון לשריפה הגדולה של לונדון

דף הבית » טיולים לונדון » לונדון – עמוד הזיכרון לשריפה הגדולה של לונדון

מה לשים בגוגל מפות? Monument to the Great Fire of London

אודות העמוד, בקצרה: עמוד ההנצחה הזה מוקדש לשריפה הגדולה של לונדון, שכילתה מרבית הסיטי של בירת ממלכת אנגליה, בין ה-2 ל-5 בספטמבר 1666. היא הייתה אחד האסונות הגדולים ביותר בהיסטוריה של לונדון. האנדרטה נבנתה לאחר השריפה על פי תוכנית של כריסטופר רן, בכיכר הקרובה למקום בו החלה האש.

שימו לב:
(1) השריפה הגדולה של לונדון פרצה לאחר שאופה של המלך שכח לכבות את תנורו בטרם הלך לישון. גחלים לוחשות מן התנור הדליקו ערימת עצים קרובה סמוך לחצות. האופה הצליח להימלט מביתו הבוער עם משפחתו דרך חלון בעליית הגג. המשרתת שלו שהתגוררה בקומה התחתונה לא התעוררה בזמן, והייתה הקורבן הראשון של השריפה.
(2) השריפה כילתה ופגעה בלמעלה מ-13,200 בתים, 87 כנסיות, 6 קפלות, הבורסה המלכותית, בית המכס, קתדרלת סנט פול, ארבעה גשרים על נהר התמזה ושלושה משערי העיר. בעקבות השריפה, 100,000 מתושבי העיר הפכו לחסרי בית (למעלה משישית מתושבי העיר באותה עת).
(3) לא ידוע כמה אנשים נהרגו בשריפה. בעבר חשבו שמספרם היה מועט, כעשרה. אולם, על פי מחקרים חדשים מספר ההרוגים היה כמה מאות ואף אלפים, מאחר שלא נכללו חולים, זקנים ואנשים מהמעמד הנמוך שלא הספיקו לברוח ושגופותיהם נשרפו עד שלא ניתן היה לזהות בכלל שמדובר בגופות.
(4) לאחר השריפה נפוצו בעיר שמועות כי השריפה הייתה מעשי ידי קתולים או צרפתים. איש צרפתי הודה כי הצית את האש בשליחותו של האפיפיור. הוא הורשע וניתלה, על אף שהיו ראיות רבות לחפותו.
(5) רק בשנת 1986, 320 שנה לאחר השריפה, התנצלה חברת האפייה (שקיימת עד ימינו) באופן רשמי בגין השריפה.

כיתבו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *