לונדון – קתדרלת סנט פול

דף הבית » טיולים לונדון » לונדון – קתדרלת סנט פול

מה לשים בגוגל מפות? St. Paul's Cathedral

אודות הכנסייה, בקצרה: קתדרלת סנט פול, במרכז הסיטי של לונדון, היא מקום מושבו של הבישוף של לונדון. גובהה 108 מטרים. זהו אחד מהמבנים הידועים והגבוהים ביותר של לונדון. כיפת הקתדרלה שולטת על קו הרקיע של העיר כבר למעלה מ-300 שנים. בנייתה ארכה משנת 1675 ועד לשנת 1708. האדריכל שלה היה סר כריסטופר רן.

שימו לב:
(1) קתדרלת סנט פול החליפה קתדרלה קודמת שעמדה באותו המקום. זו הקודמת, שנחשבה לאחת הקתדרלות היפות ביותר בבריטניה, נהרסה לחלוטין בשריפה הגדולה של לונדון בשנת 1666.

(2) בכנסייה הזו אירעו אירועים חשובים רבים הנסיך צ'ארלס והנסיכה דיאנה התחתנו בה. נחגגו בה גם חגיגות ימי ההולדת ה-80 וה-90 של המלכה אליזבת השנייה. בכנסייה נערכו ההלוויות של האדמירל נלסון, הדוכס מוולינגטון ומרגרט תאצ'ר.

(3) במלחמת העולם השנייה כמעט כל הבניינים שסביב הקתדרלה חרבו או ניזוקו בהתקפה הגרמנית, אבל היא עצמה לא חרבה בזכות מאמצים עילאיים של מכבי האש של לונדון שלחמו בחירוף נפש להרחיק את הלהבות ממנה ולכבות כל פצצת תבערה שנחתה על גג המבנה או בסביבתו. בסך הכל נפלו על הקתדרלה או בסביבתה 29 פצצות תבערה. צילום ידוע של הקתדרלה ממלחמת העולם השנייה מציג את כיפת הקתדרלה מוקפת בעשן ובניינים בוערים, אך שלמה. רוצים לראות את התמונה המרשימה הזו? שמו של הצילום הוא "סנט פול שורדת" הנה, כאן. הנשימה נעתקת.

(4) אני נכנסתי לקתדרלה. זו הייתה אחת מהחוויות המעולות של המסלול, אך היא אינה מתאימה לכל אחד. האתגר העיקרי הוא פיזי. כדי ליהנות מכל מה שלקתדרלה יש להציע צריך לטפס, והרבה, טיפוס מאומץ. חלק מהמדרגות לולייניות, צרות ותלולות ופחד גבהים עלול להתעורר. קחו בחשבון גם את מחיר כרטיס הכניסה שאינו זול.

בגלריה העליונה של הקתדרלה ("הגלריה המוזהבת"), לאחר טיפוס של 528 מדרגות, מגיע שכר למאמץ וגם לתשלום – נופים פנורמיים נפלאים של אתריה היפים של לונדון, 360 מעלות, תאווה לעיניים, כולל מקומות שראיתם לאורך המסלול ושעוד תראו. אומרים שזו נקודת התצפית היפה ביותר של לונדון והמחזה באמת יוצא דופן. שלא יעוף לכם הסלולרי.

עוד לפני שמגיעים למפלס העליון, באמצע הטיפוס בערך, שווה לעצור ב"גלריית הלחישות". הגלריה נקראת כך בשל ההדים הנוצרים בה כשאנשים מדברים. בשל צורתה המעגלית של הגלריה, כשאדם מדבר במרחק כמה עשרות מטרים מהמאזין הוא נשמע כאילו הוא עומד מטרים ספורים בלבד ממנו. התוצאה, בסופו של דבר, די משעשעת, כשרואים תיירים מצמידים את אוזניהם לקירות ומנסים לשמוע לחישות של חבריהם מהצד השני של הגלריה.

במרתף של הקתדרלה קבור כריסטופר רן ואישים חשובים נוספים. בין לוחות הזיכרון הרבים במרתף מצאתי לוח זיכרון לשוטרי המנדט הבריטי שנהרגו בשנות המנדט הבריטי בפלשתינה.

כיתבו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *