מדריד – פסל המלך פליפה ה-4

דף הבית » טיולים מדריד » מדריד – פסל המלך פליפה ה-4
המקום הזה הוא אחד מהמקומות היפים שבהם מבקר הסיור "לגלות את מדריד העתיקה" - סיור בהדרכה עצמית בבירת ספרד (מונחה Google Maps).

מה לשים בגוגל מפות? Monumento a Felipe IV

אודות הפסל, בקצרה: רואים את פסל הפרש בלב המזרקה? זהו פסל מהמאה ה-17 של פליפה הרביעי ששלט בספרד באותה התקופה. נעים מאד פליפה!

שימו לב: יוצר הפסל, האיטלקי Pietro Tacca, קיבל לשם יצירת הפסל ייעוץ מדעי מאבי המדע המודרני, הפיזיקאי גלילאו גליליי. למה היה פייטרו זקוק לייעוץ מדעי מגאון שכזה? כדי להבטיח את יציבותו של הפסל. זה לא היה עניין פשוט, שכן היה זה פסל הפרש הראשון בעולם הנתמך על הרגליים האחוריות של הסוס, דבר שמעולם לא הושג לפני כן. פייטרו, שלא היה בטוח שפסל הברונזה יוכל לשמור על יציבות, הזדקק לגאונות המתמטית של גלילאו כדי לבצע את החישובים המדויקים.

הפתרון שנמצא כדי לשמור על המלך זקוף, הוא מיקום מרכז הכובד לאחור ככל האפשר. כדי להשיג זאת עשוי הפסל משני חלקים נפרדים: החלק האחורי של הסוס הוא ברונזה מוצקה שנושא את רוב משקל הפסל, בעוד חזיתו של הפסל חלולה. הזנב מספק תמיכה נוספת. המשקלים המדויקים נקבעו על ידי גלילאו שהכריז שהפסל יעמוד לעד, ואכן הוא עומד יציב עד היום. בראבו פייטרו! בראבו גלילאו!

image

כיתבו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *